ثبت نام تمدید تست سرعت

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

اینترنت FTTX  ( فیبر نوری ) چیست؟

فیبر نوری یکی از محیط های انتقال داده با سرعت بالا است که در آن داده ها به صورت پالس های نور و از طریق الیاف شیشه ای یا پلاستیکی انعطاف پذیر انتقال می یابند. اینترنت FTTX، یکی از روش های اتصال به اینترنت است که در آن از بستر کابل های فیبر نوری برای انتقال اطلاعات استفاده می شود.

FTTX چیست؟

FTTX مخفف Fiber To The X می باشد و یک اصطلاح عمومی برای شبکه های ارتباطی فیبر نوری مختلف است که در کابل های فیبر نوری جایگزین همه یا بخشی از کابل های مسی می گردند. کلمه جایگزین برای حرف X مشخص کننده نقطه پایانی شبکه فیبر نوری است.

انواع پیکربندی FTTX

FTTH (Fiber To The Home): کابل های فیبرنوری در تمام مسیر تا منزل کاربر جایگزین کابل های مسی می شوند.

FTTB (Fiber To The Building): کابل های فیبر نوری تا ساختمان موردنظر مورد استفاده قرار می گیرد و اتصال نهایی به هر واحد از طریق کابل شبکه یا زوج سیم مسی ( فناوری DSL ) انجام می شود.

FTTC (Fiber To The Cabinet): از کابل های فیبر نوری تا نزدیک ترین کافو به کاربر ( در فاصله کمتر از 500 متر ) استفاده می شود و مشترک از طریق یکی از فناوری های DSL به شبکه متصل می گردد.

مزایای اینترنت FTTX

  • استفاده از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا
  • افزایش سرعت آپلود و دانلود تا 1000 مگابیت بر ثانیه
  • امکان فعالیت آنلاین چندین کاربر بدون تاثیر برسرعت
  • حداقل پینگ تایم و زمان تاخیر
  • عدم وابستگی سرعت به فاصله تا مرکز مخابراتی یا آلودگی های فرکانسی
  • مقاومت بالاتر در برابر رطوبت و نوسانات دما

اینترنت FTTX پیشگامان

پیشگامان در راستای توسعه صنعت ICT کشور و افزایش رضایتمندی کاربران، به عنوان یکی از اپراتورهای متعهد در اجرای پروژه ملی فیبر نوری با سرمایه گذاری عظیم و استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا، سرویس اینترنت FTTX را به هموطنان گرامی ارائه می دهد. پروژه ملی فیبر نوری پیشگامان در سه فاز اجرا می گردد که در هر فاز امکان پوشش اینترنت  FTTX برای 30 هزار کاربر فراهم خواهد شد.

فاز اول از این پروژه با سرمایه گذاری 30 میلیارد تومانی در مراحل پایانی خود قرارداشته و فاز دوم آن نیز در انتهای سال 1401 به اتمام خواهد رسید.

بالا Call Now Button