خدمات اینترنت ADSL اینترنت پرسرعت، خرید اینترنت ای دی اس ال
درخواست جبران خسارت (SLA)

تست سرعت اینترنت

دانلود
مگابیت بر ثانیه
آپلود
مگابیت بر ثانیه
پینگ
میلی ثانیه
جیتر
میلی ثانیه

این روزها با پیشرفت علم و تکنولوژی و صد البته به خاطر همه‌گیری کرونا بسیاری از مشاغل به صورت مجازی و اینترنتی انجام می‌شوند. این مسئله تأکیدی بر اهمیت دسترسی همگان به شبکه وب جهانی است و البته علاوه بر دسترسی، کیفیت اتصال نیز باید مناسب باشد تا همه افراد بتوانند از خدمات اینترنتی به خوبی بهره‌ مند شوند. یکی از مهم‌ترین ارکانی که کیفیت اینترنت را تعریف می‌کند «سرعت اینترنت» است و از آنجا که کاربران ایرانی از اینترنت ثابت یا موبایل استفاده می‌کنند، ما در این مطلب به شما کمک می‌کنیم تا برای اتصال اینترنتی خود یک تست سرعت اینترنت انجام دهید.

راهنمای تست سرعت اینترنت

برای شروع تست سرعت اینترنت ابتدا باید «نوع تست» و «سرور» خود را انتخاب کنید. سنجش سرعت اینترنت می‌تواند «سریع» انجام شود یا می‌تواند به صورت «دقیق» باشد که در حالت دوم نتیجه کندتر مشخص می‌شود.

نکات مهم تست سرعت اینترنت

- برای گرفتن نتیجه بهتر باید تست را در ساعات مختلف شبانه روز انجام دهید. - قبل از انجام هر نوع تست سرعت دانلود یا تست سرعت آپلود اگر با vpn متصل هستید باید وی پی ان را قطع کنید. - فقط باید با یک دستگاه متصل باشید و سایر دستگاه‌های مشترک که از اینترنت استفاده می‌کنند را قطع کنید. - اگر در حال دانلود برنامه یا فایلی هستید آن را متوقف کرده و سایر مرورگرها را ببندید تا نرم افزار تست سرعت بهتر کار کند. - همچنین آنتی ویروس و سایر برنامه‌هایی که آپدیت خودکار دارند را برای گرفتن نتیجه بهتر و دقیق‌تر از حالت آپدیت خودکار خارج کنید. نتیجه تست سرعت وابسته به سرعت شبکه شما و سرور است به این صورت که اگر سرعت شبکه و سرور زیاد باشد، تست سرعت ممکن است از سرعت ارتباط اینترنتی شما بیشتر باشد و بالعکس.

تست سرعت چه پارامترهایی را می‌سنجد؟

وقتی از تست سرعت اینترنت استفاده می‌کنید لازم است بدانید که نتیجه نمایش داده شده در واقع چه معنایی می‌دهد و چگونه می‌توان آن را تفسیر کرد. به این منظور باید بدانید که تست سرعت چه پارامترهایی را می‌سنجد.

۱. سرعت دانلود

منظور از سرعت دانلود مدت زمانی است که برای بازیابی داده‌ها از «سرور تست سرعت» و اتصال به «سرور ارائه دهنده خدمات به شما» لازم است. این سرعت بر حسب مگابیت بر ثانیه (Mbps) اندازه گیری می‌شود. سرعت دانلود معمولاً چند برابر بیشتر از سرعت آپلود است.

۲. سرعت آپلود

سرعت آپلود مدت زمانی است که اتصال شما برای ارسال داده‌ها به سرور تست سرعت لازم دارد. به عبارت دیگر در آپلود مسیر حرکت داده‌ها دقیقا برعکس سرعت دانلود می‌شود. واحد اندازه‌گیری سرعت آپلود مگابیت بر ثانیه است. بسیاری از کارهایی که آنلاین انجام می‌دهیم مانند ارسال ایمیل، گپ ویدیویی و ارسال عکس به پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی به سرعت آپلود مناسبی نیاز دارند.

۳. پینگ

پینگ ابزاری مهم و موثر برای بررسی ارتباطات بین دو رایانه یا دستگاه در یک شبکه است. همانطور که از نامش مشخص است، پینگ سیگنالی را به رایانه دیگری ارسال می‌کند و مدت زمان دریافت پاسخ را بر حسب میلی ثانیه اندازه گیری می‌کند. اگر رایانه دریافت کننده دور باشد یا شبکه شلوغ باشد، مدت زمان دریافت پاسخ بیشتر شده و قاعدتا مقدار پینگ زیاد خواهد بود. میزان یا حجم پینگ معمولی باید: - بین دو مکان در یک شهر باید کمتر از بیست میلی ثانیه باشد. - بین دو شهر باید سی تا شصت میلی ثانیه باشد. - بین دو قاره این میزان بین صدو پنجاه تا دویست میلی ثانیه افزایش می‌یابد. از پینگ گاهی اوقات به عنوان تأخیر (latency) یاد می‌شود که در اصطلاح رایانه‌‌ای به معنای زمانی (تأخیر) است که برای انتقال داده از یک دستگاه به دستگاه دیگر لازم است. پینگ بیش از همه برای گیمرهای آنلاین اهمیت دارد تا بتوانند یک بازی سریع و روان را تجربه کنند و با بازیکنان دیگر همگام شوند.

۴. جیتر

داده‌ها وقتی می‌خواهند از طریق اینترنت منتقل شوند به صورت بسته بسته یا packet در می‌آیند. این بسته‌ها معمولاً با سرعت منظم حرکت می‌کنند (فریم بر ثانیه) و وقتی به رایانه مقصد رسیدند دوباره از حالت بسته خارج شده و به همان داده‌های اولیه تبدیل می‌شوند. مثلا اگر شما یک تصویر، ایمیل، ویدیو یا تماس صوتی را ارسال کنید، آن تصویر یا… به صورت داده‌های بسته بسته در شبکه نت به سمت رایانه مقصد حرکت می‌کنند و بعد از اینکه به آن رسیدند دوباره طوری داده‌ها به هم پیوند می‌خورند که همان تصویر اولیه را در کامپیوتر مقصد شکل دهند. اگر سرعت انتقال بسته‌ها از حالت ثابت خارج شده و کم یا زیاد شود مقدار جیتر افزایش پیدا می‌کند. دستگاه‌های شبکه در اینترنت معمولا هوشمند هستند و خودشان سرعت انتقال پکت داده‌ها را هموار می‌کنند؛ بنابراین معمولا در تجربه پهنای باند خود اختلالی مشاهده نخواهید کرد. در مواقعی که شبکه‌ها با ترافیک زیادی مواجه می‌شوند و روان سازی جریان داده‌ها را با دشواری رو به رو می‌کنند، سرویس دهنده‌های اینترنتی به مقدار جیتر حساس‌تر هستند. مقدار جیتر باید کمتر از پینگ باشد در غیر این صورت در تماس‌های صوتی و ویدیویی اینترنتی، ارتباط قطع خواهد شد یا با پارازیت همراه خواهد بود.

اگر از سرعت اینترنت خود راضی نیستید این کارها را انجام دهید

۱. تست سرعت اینترنت بگیرید

این تست به شما نشان می‌دهد که از سمت سرور ارائه دهنده خدمات چه سرعتی می‌گیرید. این کار را در طی چندین روز و در ساعات مختلف انجام دهید.

۲. با ارائه دهنده خدمات اینترنت خود مشورت کنید

اگر مشکلی در اتصال دارید، در مرحله اول پیشنهاد می‌کنیم با ارائه دهنده خود تماس بگیرید. آنها به شما کمک کنند تا علت را متوجه شوید و بتوانید آن را برطرف کنید.

۳. مرورگر خود را به‌روزرسانی کنید

مطمئن شوید که از آخرین نسخه مرورگر استفاده می‌کنید. نسخه‌های جدیدتر نه تنها امنیت بیشتری دارند، بلکه سریع‌تر پاسخ می‌دهند.

۴. برخی از وسایل الکترونیکی می‌تواند بر روتر تاثیر منفی بگذارد

لامپ‌های هالوژن، سوئیچ‌های کم نور برقی، بلندگوهای استریو یا رایانه، لامپ‌های خوشه‌‌ای، تلویزیون‌ها و مانیتورها و کابل‌های برق AC همگی اثر منفی بر روتر دارند. روتر خود را تا جایی که ممکن است از سایر وسایل الکتریکی و همچنین سیگنالهای بی‌سیم مانند تلفنهای بی‌سیم، مانیتور کودک و… دور نگه دارید.

۵. برای پهنای باند خود پسورد تعیین کنید

اگر مودم روتر بی‌سیم خود را ایمن نگه ندارید، هرکسی به آن نزدیک شود می‌تواند به پهنای باند شما وارد شود. عدم تعیین پسورد نه تنها سرعت اینترنت را کاهش می‌دهد بلکه امنیت شما را به خطر خواهد انداخت.

و در آخر ...

بهتر است قبل از هر اقدامی یک تست سرعت اینترنت انجام دهید. حتما قبل از انجام این تست نکات ذکر شده را رعایت کنید؛ چراکه ممکن است کندی سرعت اینترنت شما به دلایل خانگی باشد. با این حال می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز با کارشناسان تماس بگیرید و از راهنمایی‌های لازم بهره مند شوید.